• BROWAR

Browar PROBUS to ukłon w stronę konsumentów piwa znudzonych wyrobami wielkich koncernów. Naszą misją jest dogadzanie podniebieniom smakoszy, autentyczne wsłuchanie się w gusta naszych Klientów, warzenie trunków najwyższej jakości w limitowanych seriach. Na miejscu z zachowaniem sprawdzonych metod i pieczołowicie dopracowywanych receptur, warzymy zarówno piwa tradycyjne, jak i nowofalowe. W procesie produkcji używamy tylko wyselekcjonowanych mieszanek słodów, nie stosujemy procesów filtracji i pasteryzacji, dzięki czemu uzyskujemy trunek zawierający pełen bukiet smaków i aromatów. Pierwsze piwo uwarzyliśmy 5 marca 2015 r.

medalista.jpg

tanki_600.png

probus_szklo_5_lat.jpg

butelki_3_linie(2).jpg


Proces warzenia piwa w browarze Probus
Do produkcji używamy czterech podstawowych składników: wody, zboża, chmielu i drożdży. Piwo rzemieślnicze od dostępnych na rynku produktów przemysłowych wyróżnia unikatowy aromat i smak, uzyskiwany dzięki tradycyjnemu sposobowi warzenia. Oto poszczególne etapy tego procesu:

piwo_proces_numbered.jpg

1. ŚRUTOWANIE SŁODU
Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż takich jak jęczmień, pszenica, owies czy żyto. Jest on rozdrabniamy na śrutę w urządzeniu zwanym śrutownikiem.

2. ZACIERANIE
Do wypełnionej wodą kadzi zacierno-warzelnej wsypujemy odpwoednią ilość śruty. Głównym celem zacierania jest przerobienie skrobi znajdującej się w słodzie na cukry. Proces ten zachodzi dzięki naturalnym enzymom zawartym w słodowanych ziarnach zbóż, co odbywa się w temperaturze 62-71 st. C.

3. FILTRACJA
Przygotowany zacier kierujemy do specjalnej kadzi wyposażonej w fałszywe dno, które umożliwia oddzielenie klarownej brzeczki (przyszłego piwa) od młóta, czyli składników nierozpuszczonych podczas zacierania.

4. GOTOWANIE
Brzeczka po filtracji trafia z powrotem do kadzi zacierno-warzelnej. Na tym etapie jest ona gotowana, dzięki czemu usuwane są z niej niepożądane składniki. Następnie dodajemy chmiel, który sprawia, że nasze piwo zyskuje odpowiednią goryczkę oraz wspaniały smak i aromat.

5. WHIRLPOOL - ODDZIELENIE OSADÓW GORĄCYCH
Nachmielona i sterylna brzeczka jest kierowana do kadzi wirowej, umieszczonej pod kadzią filtracyjną. Dzięki sile odśrodkowej następuje oddzielenie przyszłego piwa od osadów białkowych, garbników oraz chmielin wytrąconych podczas gotowania.

6. CHŁODZENIE I NATLENIENIE BRZECZKI
Przed wprowadzeniem drożdży do brzeczki należy ją ochłodzić. Zależnie od rodzaju ich szczepu, za pomocą specjalnego wymiennika ciepła, obniżamy temperaturę do 8-22 st. C. W celu pożądanego namnożenia drożdży i prawidłowej fermentacji piwo zostaje również natlenione.

7. ZBIORNIKI FERMENTACYJNO-LEŻAKOWE
Dalej brzeczka przepompowywana jest do zbiornika cylindryczno-stożkowego. Tu dodajemy do niej drożdży, których szczepy dobiera się odpowiednio dla pożądanego gatunku piwa. Zaczyna się fermentacja, naturalne nasycenie dwutlenkiem węgla oraz dojrzewanie. Cały proces trwa od 2 do 8 tygodni - w zależności od rodzaju warzonego piwa.

8. WYSZYNK/ROZLEW
Gdy piwo jest gotowe, zostaje przepompowane do tanków wyszynkowych. Stąd trafia bezpośrednio do barowych kranów, kegów lub butelek.
  • Warunkowy dostęp do sklepu

Czy jesteś pełnoletni(a)?